Dünyanın En Pahalı 5 Piyanosu

Dünyanın En Pahalı 5 Piyanosu

Hayal gücünüzü zorlayın, bir piyano en fazla ne kadar pahalı olabilir. Dünyanın en pahalı 5 piyanosunu inceleyelim. Beşinci sıradan başlıyoruz.

 

5. Galaxy Piyano | $ 1.360.000

1.36 milyon dolarlık (yaklaşık 9 Milyon Türk Lirası) bu piyano dünyanın beşinci pahalı piyanosudur.

Galaxy Piyano, Dubai merkezli bir şirket tarafında yapılmıştır. Piyanonun temel parçaları (ses tahtası, telleri , tuşları vs.) Almanya’da üretilmiş. Dubai’de toplanmıştır.

Piyanoyu bu kadar pahalı yapan özellik şekli ve gövdesinin malzemesidir. 24 ayar altın kaplama fiberglass gövdeye sahiptir. Otomatik kapak, kavisli tuşlar (dünyada tek kavisli tuş örneği), ve altın kaplamalı gömülü figürlere sahiptir. Toplamda 5 tane üretilmiştir.

 

4. Sound of Harmony Concert Grand, Steinway & Sons | $ 1.630.000

2008 yılında Almanya’nın Hamburg şehrinde Steinway şirketi tarafından üretilmiştir. Piyanonun yapımı yaklaşık 4 yıl sürmüştür.

Piyanonun üstündeki resimler Çinli ressam Shi Qi’nin eserlerinden oluşmaktadır. Piyanonun dış yüzeyi 40 farklı ahşap kakma ile süslenmiştir. 1,63 milyon dolar değerindedir. (yaklaşık olarak 11,50 milyon Türk Lirası değerindedir.)

 

3. Red Pops for (RED) Parlor Grand Piano, Steinway & Sons | $1,925,000

En pahalı 5 piyano listesinin ikinci Steinway & Sons markasıdır. Bu piyano 2013 yılında New York’ta Kırmızı Müzayede etkinliğinde Afrika’daki AIDS, Tüberküloz ve Sıtma ile mücadele için para toplanan bir gecede tamamen hayır amaçlı olarak 1,925 milyon dolara satıldı (yaklaşık olarak 13,600 milyon Türk Lirası değerindedir). Müzayede için özel tasarlanan bu piyano Stewart Rahr tarafında satıl alındı. Müzayedenin en pahalı satılan eşyası aynı zamanda bu piyano olmuştur.

Red Pops for (RED) Parlor Grand Piano, Steinway & Sons İzleyin

 

2. John Lennon’s Steinway Model Z | $2,370,000

Listemizdeki tek dik (Upright) piyano karşınızdadır. Bu piyanonun teknik özellik olarak standart dik (upright) piyanolardan hiç bir farklı yoktur. Altın, zümrüt, oyma gibi herhangi lüks bir donanım özelliğe sahip değildir.

Bu piyanonun 2,370 milyon dolara (yaklaşık 16,700 milyon Türk Lirası) satılmasının tek sebebi John Lennon bu piyanoda Imagine şarkısını bestelemiş olmasıdır. Imagine şarkısını dinlemediyseniz mutlaka dinlemelisiniz.

Model Z Steinway piyanosunu izleyin

 

1. Crystal Piano, Heintzman | $3,220,000

Kanada’lı piyano üreticisi Heintzman tarafından tasarlanan piyano şeffaf kristal gövdeye sahiptir.

2008 yılında Çinli Piyanist Lang Lang tarafından Pekin Olimpiyatları açılış töreninde çalınmıştır. Kristal piyano ismi açıklanmayan bir alıcı tarafından 3,220 milyon dolara satıldı (yaklaşık 22,800 milyon Türk Lirası). Kristal yapısından dolayı kırılma riskinin büyük olduğunu belirtiliyor. Dünyanın en pahalı piyanosu olarak kabul ediliyor.

Özetleyecek olursak listemizin 5 piyanosundan 3 tanesi Steinway & Sons markasına aittir. Steinway & Sons markasının piyano konusunda dünyanın en iyisi olduğunu düşünmek yanlış olmaz sanırım.

Bu listenin dışında benzer fiyatlarla satılık piyanolar var. Bu listedekiler belirtilen fiyatlarda satın alınan piyanolardır.

Şimdi listemizi değiştirebilecek bir piyanodan bahsedelim.

 

Pictures At En Exhibition, Steinway & Sons | $2,500,000 (Satılık) Pazarlık Payı Vardır 🙂

Yine Steinway ve Sons markasına ait “Sergide Resimler” başlıklı bir kuyruklu piyano. Steinway & Sons markasının D grand modelinde yapılan bu piyano, Steinway ustası Paul Wyse tarafından tasarlandı. Piyanonun tamamlanması dört yıl sürdü. Üç boyutlu tarzda çizilen piyanonun üstündeki resim, bir sergi salonunu betimlemektedir. Yukarıdaki listeye girmemesinin sebebi halen satılık olmasından kaynaklıdır. Satış için önerilen fiyatı 2,500 milyon dolar (yaklaşık 17,90 milyon Türk Lirası)

Sergide Resimler, Steinway & Sons piyanosunu izleyin.

 

Piyanonun Türlerini Öğrenmek İçin Tıklayın

Dünyanın En Pahalı 5 Piyanosu” için 3 yorum

 • 7 Mayıs 2020 tarihinde, saat 14:24
  Permalink

  Selam Caner bey,
  Sizi youtube de izliyorum.Cok emek veriyorsunuz.Cok güzel dersleriniz var.
  Benim ilköğretime gidem kızima ,ogretmeni Macka yollari adlı türküyü ödev olarak verdi.Bu şarkının piyano notasını bilmiyoruz.Piyano esliginde türküyü soylemek için Macka yollari türkünün notasına ihtiyacımız var
  Sizden ricam bu türkünün notasını aybil2018@gmail.coma gönderebilir mısınız?.
  Selamlar

  Yanıtla
  • 8 Mayıs 2020 tarihinde, saat 16:22
   Permalink

   o türkünün hazır notası yok yazmak gerekiyor. Zaman olursa yazıp paylaşırım

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir